Mam nadzieje, że żadnego dentystę nie zdziwi już fakt, że musi być obecny w sieci. To, jaki wizerunek, marka, wiarygodność i jakie opinie (jeśli w ogóle) są dostępne w Internecie, tak będzie widział was potencjalny pacjent.

Ostatnio weszłam na nowo utworzoną stronę kliniki stomatologicznej, tak z ciekawości, i przeraziło mnie to co zobaczyłam. Graficznie strona jest ok, ale to co na niej jest, stomatologiczne branżowe niezrozumiałe słownictwo, w ogóle nie przystosowane dla pacjenta i mu nie przyjazne. No bo dla przeciętnego człowieka – co to jest Cerec? i dlaczego to ma być takie ważne? Czy pacjent kupuje w waszej klinice Cerec?  Niestety tak nie jest. Pacjent chce mieć piękny uśmiech, bezbolesne wizyty, dobrze zrobione zęby, profesjonalną usługę, chce byś szanował każdy grosz jaki wyda, chce być wysłuchany, chce opowiedzieć Ci trochę o sobie, chce żebyś był zainteresowany nim i jego potrzebami. Czy myślicie, że pacjent śni o tym, żeby iść do dentysty a ten żeby użył maszyny Cerec do zrobienia jego wypełnienia, albo korony?

Właściwie sformułowany komunikat.

Język użyty na stronie powinien być przyjazny pacjentowi. Wyobraź sobie, że próbujesz się przedstawić kompletnemu laikowi. Oczywiście, ważne jest pochwalenie się nowoczesną technologią, ale zastanów się czy posiadanie takiej informacji na landing page, czyli na pierwszej stronie, którą widzi pacjent to właściwa decyzja.

Co powinniśmy komunikować.

W stomatologii dużo opiera się na zaufaniu, i to takim dwustronnym, pomiędzy pacjentem a dentystą. Komunikujmy to co dla waszego pacjenta jest najważniejsze i co pomoże w zbudowaniu zaufania, więzi pomiędzy Wami a kliniką. Komunikat powinien wysyłać sygnały bezpieczeństwa, profesjonalizmu, wiedzy, szacunku, opieki, bezbolesności, przyjaźni, uczciwości. Na owej stronie o której wcześniej pisałam, po paru kliknięciach i przejrzeniu paru innych stron, doszłam do bardziej przyjaźniejszych obrazków i informacji. Boję się tylko, że internauci nie mają czasu na przeglądanie każdej strony od A do Z w poszukiwaniu dentysty. Jeśli pierwsza strona się nie podoba, to szukają dalej.

Za dużo bajtów.

Obrazki użyte często są za duże, co wyraźnie spowalnia wczytywanie się strony, a co za tym idzie szanse na konwersję. To samo dotyczy kodów. Kompaktowanie kodu JavaScript pozwala zaoszczędzić wiele bajtów danych. Kod będzie szybciej pobierany, analizowany i wykonywany. Jest to ważne, nie tylko ze względu na szanse pozyskania nowego pacjenta, ale również rankingu jaki daje nam Google, co ma z kolei wpływ na pozycjonowanie strony.

Ciąg dalszy wkrótce…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s