Zagadnienie promocji w usługach stomatologicznych jest bardzo ważne, gdyż dentyści będący często jednocześnie menadżerami, właścicielami firm, księgowymi i kadrowymi, muszą traktować swoją klinikę jako przynoszący dochód biznes. Aby tak się stało, muszą się promować, a wobec ograniczeń etycznych i prawnych branża medyczna, w tym stomatologia, często nie zdaje sobie sprawy co może robić, jakich możliwości nie wykorzystuje.

W dzisiejszych czasach, takie możliwości daje Internet. Komunikowanie się z pacjentami może być łatwe, bezinteresowne i pozbawione barier. A całość działań pozytywnie wpływa na wizerunek firmy.

Specyfika usług stomatologicznych, zmusza do położenia dużego nacisku na budowanie relacji z pacjentem, szczere i bezinteresowne informowanie pacjentów o różnych opcjach leczenia, skutkami, ryzykiem i konsekwencjami nie podjęcia leczenia. Klinika ma obowiązek edukować pacjentów, próbować zrozumieć ich potrzeby, motywacje, ale także pytać o zadowolenie z rezultatów leczenia. Pacjenci cenią sobie wysoką jakość usługi, są bardzo czuli na każdy szczegół. Mały błąd popełniony przez dentystę lub pracownika kliniki i pacjent traci zaufanie. Aby to zminimalizować, warto zacząć budować relacje z pacjentem jeszcze zanim ten osobiście odwiedzi klinikę. Ku temu służą narzędzia komunikacji marketingowej. Do dyspozycji mamy takie formy jak tradycyjne ulotki, reklama pasowa i banery oraz internetowe, do których zaliczamy strony internetowe, blogi, media społecznościowe, e-mail marketing, artykuły sponsorowane, wideo i wyszukiwarka Google.

Skuteczne zarządzanie firmą oraz budowanie jej pozycji konkurencyjnej wymaga tworzenia spójnej strategii, łączącej odpowiednie narzędzia marketingowe.

Plan strategiczny określa ogólne cele i misję firmy. Zadaniem marketingu jest pomoc w osiągnięciu tych ogólnych celów strategicznych. W centrum strategii marketingowej są docelowi nabywcy. Firma rozpoznaje całkowity rynek, dzieli go na mniejsze segmenty, wybiera spośród nich najbardziej obiecujące i skupia się na obsłużeniu tych segmentów. Następnie opracowuje koncepcję marketingu-mix. Firma angażuje się w analizę, planowanie, wdrożenie i kontrolę marketingową, aby skonstruować najlepszy marketing-mix i podjąć działania.

Kampania reklamowa  w Internecie to zespół skoordynowanych i zorganizowanych działań, wykorzystujących jeden lub szereg różnych narzędzi  e-marketingowych (tzw. cross channel e-marketing), których zastosowanie ma na celu zapewnienie realizacji celów np. sprzedażowych, wizerunkowych czy komunikacyjnych.

„Strategia bez taktyki jest najwolniejszą drogą do zwycięstwa. Taktyka bez strategii jest hałasem przed klęską”.

Sun Tzu, autor „Sztuki wojennej”

Elementem strategii marketingowej i każdej kampanii promocyjnej jest określenie przez firmę celów oraz zadań rynkowych, które mają zostać osiągnięte w konkretnym czasie, przy pomocy precyzyjnych działań.

Jedną z metod wyznaczania celów firmy to oparcie się o regułę SMART (Specific, Measurable, Achievable, Realistic, Time-bound), co oznacza, że cele muszą być:

 • S jak Simple – konkretne
 • M jak Measurable – mierzalne
 • A jak Achievable – odpowiednie (zharmonizowane ze strategią firmy)
 • R jak Realistic – realistyczne – uwzględniające wymiar rynku i finansów
 • T jak Time-bound – umieszczone w określonym przedziale czasowym

Następnie określamy cele operacyjne, które powinny również spełniać zasadę SMART. Każdy cel operacyjny (marketingowy czy e-marketingowy) powinien mieć przypisaną wartość, która określa KPI czyli kluczowe wskaźniki efektywności (ang. Key Performance Indicators). To owa wartość liczbowa będzie określać np. powodzenie kampanii promocyjnej w Internecie.

Przykładem wskaźników są na przykład:

 1.  Przełożenie podjętych działań na liczbę pozyskanych klientów.
 2.  Poziom zainteresowania publikowanymi treściami.
 3. Efektywność wykorzystania mediów społecznościowych
 4.  Źródła wejść na stronę
 5.  Koszt pozyskania leadu
 6. Zwrot z inwestycji (ROI – Return on Investment)

O wiele wcześniej w bardziej zamożnych krajach Europy strategia skupiania uwagi na niskich cenach została zastąpiona działaniami odwołującymi się do wartości.

Następuje ewolucja podejścia do oferty. Coraz większe będzie zainteresowanie wartościami przy jednoczesnym osłabianiu znaczenia ceny. Jest rzeczą zrozumiałą, że to proces powolny. Nadal dla sporej grupy pacjentów cena będzie podstawowym kryterium wyboru gabinetu stomatologicznego. Jednakże wraz z upływem czasu coraz więcej z nich będzie wybierało gabinet w oparciu o wartości. Uzasadnia to włączenie wartości do planowania rozwoju gabinetu stomatologicznego w perspektywie długofalowej.

Pomimo prawnych ograniczeń można w etyczny, a zarazem skuteczny sposób wykorzystywać Internet w promocji usług stomatologicznych.

Specyfika owych usług, w których ważne jest zaufanie, budowanie relacji i skuteczna komunikacja wskazuje, że Internet odgrywa szczególną rolę. Pacjenci bazują na odczuciach przy wybieraniu kliniki i dentysty, a więc silny wpływ mają na nich opinie innych, historie zadowolonych pacjentów. Łatwo jest się nimi dzielić przy pomocy narzędzi internetowych: mediów społecznościowych, blogu firmowego, artykułów sponsorowanych, strony internetowej, kanału na Youtube itd.

Emocje wpływają na działania i percepcję pacjenta, składających się na przygotowanie decyzji wyboru usługodawcy i podjęcie się leczenia. Wygląd zewnętrzny i wewnętrzny, co stanowi po części komunikację niewerbalną, odgrywa kolosalną rolę. Wywierając wpływ na określone bodźce wywołujemy pożądane emocje.

Jakość świadczonych usług nierozerwalnie łączy się z satysfakcją z tych usług. W przypadku usług stomatologicznych doświadczenie klienta, począwszy od pierwszego telefonu, zetknięcia się ze stroną, albo profilem na Facebooku, musi być na nieprzeciętnym poziomie, aby wywołać u potencjalnego pacjenta poczucie satysfakcji.

Ograniczenia prawne i etyczne w usługach stomatologicznych powodują, że rzetelne informowanie bez narzucania określonych sposobów leczenia jest podstawą. Promowanie jest zabronione, ale informowanie i edukowanie wręcz konieczne, by skutecznie docierać do potencjalnych pacjentów i budować więź.

Dzięki Internetowi stało się to łatwiejsze niż kiedykolwiek. Narzędzia marketingu internetowego dostępne dla stomatologów to głównie: strona internetowa, blog firmowy, media społecznościowe, e-mailing, artykuły sponsorowane, wideo, recenzje i wyszukiwarka Google.

Promocja jako element marketingu jest nieodzowną częścią strategii każdej firmy, w tym kliniki stomatologicznej. Osiągniecie celów strategicznych jako zadanie marketingu jest ułatwione w związku z wykorzystaniem Internetu.

Polski rynek usług stomatologicznych będzie się rozwijał i podążał za Europą Zachodnią, gdzie poziom jakości życia jest lepszy, a społeczeństwo jest bardziej świadome swojego uśmiechu.

Należy się spodziewać wzrostu konkurencji wśród klinik stomatologicznych, który będzie wynikać także z globalizacji gospodarki oraz rozwoju Internetu i nowych technologii. Rozwija się turystyka medyczna, w tym stomatologiczna, już dziś Polska góruje w przyjmowanych zagranicznych pacjentach w klinikach stomatologicznych w tej części Europy. Nasilająca się konkurencja będzie sprzyjała podnoszeniu jakości usług oraz zwiększaniu się zadowolenia pacjentów. W ten sposób Polska przybliży się do modelu partnerstwa pomiędzy pacjentem a świadczącym usługi stomatologiczne, co zapewni obopólne korzyści. W warunkach rosnącej konkurencji pomiędzy klinikami będzie się także zwiększać znaczenie marketingowego podejścia do zarządzania. Jego istota sprowadza się do kierowania się satysfakcją pacjenta ze świadczonych usług, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej marży dla gabinetu. Właściciele oraz osoby zarządzające gabinetami powinni zdobywać umiejętności profesjonalnego, marketingowego podejścia do kierowania placówkami. Przede wszystkim istotne będzie śledzenie zmian w zakresie potrzeb pacjentów, aby do nich dostosować oferowane usługi.

Jedna myśl na temat “Wykorzystanie Internetu w promocji usług stomatologicznych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s